Medal europejski dla mobilnych automatów biletowych – PIXEL

Ostatnie miesiące to dla nas, jako pracowników firmy PIXEL, wiele przyjemnych chwil i powodów do dumy. Nasza firma została odznaczona Diamentem miesięcznika Forbes, otrzymaliśmy certyfikat AAA, potwierdzony przez Bisnode Polska, przyznawany firmom najlepiej ocenianym pod względem finansowym. Dziś miło nam poinformować, że Business Centre Club po raz kolejny wyróżnił PIXEL-a, przyznając firmie Medal Europejski, tym razem za mobilny automat biletowy.

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy wyprodukowaliśmy i uruchomiliśmy ponad 500 mobilnych automatów biletowych. Biletomaty te są zamontowane w pojazdach komunikacji miejskiej w miastach: Wieliczka, Leszno, Opole, Białystok, Konin – kolejne realizacje w drodze…

Biletomat PIXEL-a w Białymstoku

Automaty biletowe PIXEL-a możemy podzielić na dwie grupy: gotówkowe i bezgotówkowe. Personalizacja urządzeń jest odpowiedzią na wymagania stawiane przez naszych klientów. Istnieje więc możliwość obsługi płatności monetami, kartami płatniczymi stykowymi i bezstykowymi, kartą miejską, telefonem z aplikacją do płatności czy BLIK-iem.
Dodatkowo istnieje możliwość wyposażenia automatu w alarm informujący o próbie otwarcia lub kradzieży. Biletomaty wyposażone są w dodatkowy stelaż mocujący, który umożliwia szybki i łatwy montaż, obsługę i demontaż urządzenia.

Instalując automaty biletowe w danym mieście, wdrażamy jednocześnie zaprojektowany indywidualnie pod potrzeby klienta kompleksowy system poboru opłat. Często, uruchomienie obejmuje szeroki zakres prac, służący ulepszeniu jakości i bezpieczeństwa podróżowania w mieście. Dla przykładu, w mieście Opolu prace obejmował kilka etapów:

  • wyposażenia i uruchomienia infrastruktury sieci rozległej oraz infrastruktury komputerowo – serwerowej,
  • wdrożenie systemów dynamicznej informacji pasażerskiej i monitoringu wizyjnego,
  • uruchomienie Opolskiej Karty Autobusowej – Opolki, wraz z dostarczeniem automatów biletowych mobilnych i stacjonarnych,
  • uruchomienie portali internetowych dedykowanych pasażerom komunikacji miejskiej oraz stacjonarnych Punktów Obsługi Pasażerów.

Z kolei w mieście Białystok, firma PIXEL zamontowała i uruchomiła bezgotówkowe automaty biletowe we wszystkich autobusach komunikacji miejskiej, zapewniając jednocześnie system do obsługi tego rodzaju płatności. Tak więc dziś mieszkańcy Białegostoku mogą płacić:

  • zbliżeniową kartą płatniczą,
  • wirtualnie, czyli poprzez płatność telefonem lub zegarkiem obsługującym funkcję NFC (w tym Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay),
  • e-portmonetką na Białostockiej Karcie Miejskiej,
  • Polskim Systemem Płatności Mobilnych BLIK.

Bilet elektroniczny, który został kupiony w automacie przy pomocy zbliżeniowej karty płatniczej, telefonu, zegarka lub karty miejskiej jest zapisany w chmurze. Kontrola biletów jest bardzo prosta i polega na przyłożeniu do certyfikowanej sprawdzarki nośnika (karta, telefon lub zegarek) którym zapłaciliśmy za bilet. Proces ten jest całkowicie bezpieczny, ponieważ kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej, poza informacją o bilecie zakupionym w automacie biletowym.

W ramach tego wdrożenia przygotowany został także portal pasażerski, gdzie można m.in. doładować e-portmonetkę na karcie miejskiej, a już niebawem, sprawdzić rozliczenie za przejazd w modelu MTT (Mass Transit Transaction). Wspomniany model płatności za przejazd polega na automatycznym naliczaniu opłat jedynie za rzeczywiście przejechany odcinek trasy lub czas podróży.

Pierwszym miastem, które zdecydowało się na wdrożenie tego rozwiązania przez firmę PIXEL jest właśnie Białystok. Rozwiązanie staje się coraz bardziej popularne na świecie, idąc za przykładem wdrożeń funkcjonujących w Londynie czy w Nowym Jorku.
Cieszymy się i jesteśmy dumni, że nasza ciężka praca i innowacyjne rozwiązania znajdują uznanie zarówno w branży jak i poza nią.