Nowe wydanie tablicy przystankowej w technologii LED

Tablice przystankowe są jednym z głównych elementów systemu informacji pasażerskiej.

Ich zadaniem jest powiadamianie pasażerów transportu publicznego o najbliższych odjazdach pojazdów komunikacji miejskiej z przystanku.

PIXEL zaprojektował, wyprodukował i oprogramował tablice o mniejszych niż do tej pory gabarytach, w oparciu o technologię LED (diody monochromatyczne bądź RGB), których wdrożenie w mieście niesie za sobą wiele korzyści.

Przewagą techniczną tablic diodowych jest szerszy – w porównaniu do innych technologii –  zakres temperatur pracy urządzenia. LCD przy niskich temperaturach otoczenia (poniżej zera) charakteryzuje długi czas reakcji, a na ekranie pozostają tzw. duchy”, tj. cienie po poprzednich obrazach. Z kolei przy wysokich temperaturach na wyświetlaczu LCD mogą występować ciemne plamy, w skrajnych przypadkach prowadzące do całkowitego uszkodzenia ekranu. W technologii LED takie zdarzenia nie mają miejsca.

Istotną informacją jest także to, że matryce RGB sterowane są sygnałem cyfrowym HDMI/DVI, co pozwala wyświetlać obrazy i animacje. Do prezentowania informacji używane są dedykowane i wyspecjalizowane układy FPGA.

tablica przystankowa
Tablica przystankowe LED

Niewątpliwą zaletą użycia w tablicy przystankowej diod RGB jest to, że sam kolor stanowi dla pasażera już informacje. Dla przykładu, dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną, jesteśmy w stanie pozyskać informację o możliwości przejazdu przez skrzyżowanie dzięki kolorom świateł. W ten sam sposób, także na tablicy przystankowej, można przekazywać dodatkowe informacje, nawet gdy pasażer stoi na tyle daleko, że nie może przeczytać tekstu.
RGB umożliwia przedstawienie informacji w naturalnie przyswajalny dla człowieka sposób, tak jak kolor czerwony oznacza ciepło, a niebieski zimno. Na tablicy RGB, na małej powierzchni, łatwiej jest też zachować czytelność informacji wyróżniając poszczególne dane innymi kolorami.

Zalety mniejszych gabarytów tablicy. 

Przewagą małych tablic przystankowych jest ich niska waga. Ma to wpływ na logistykę urządzeń i szybszy montażu u klienta. Tablice tego typu łatwiej też wkomponować w istniejącą infrastrukturę miasta. Rozmiar tablicy nie pozostaje też bez znaczenia w kontekście szeroko pojętego bezpieczeństwo. Mniejsza powierzchnia urządzenia posiada większą odporność na warunki atmosferyczne, głównie na silny wiatr.

Uniwersalna konstrukcja tablicy przystankowej produkowanej przez PIXEL pozwala na doposażenie lub zmianę konfiguracji urządzenia (dodanie kamery, głośnika, zmiana rozdzielczości, etc…)

Jakie dane prezentujemy na tablicach przystankowych?

Nr linii, kierunek, godzina odjazdu, aktualna godzina.

tablica przystankowa led
Tablica przystankowe LED

W jaki sposób tablice przystankowe wyświetlają treści?

Dane o położeniu autobusów są na bieżąco przesyłane do systemu centralnego CeSIP. System przetwarza te informacje, porównuje z informacją statyczną i udostępnia je tablicom za pomocą modułu PxDS (Pixel Display Server). Informacja na wyświetlaczu jest na bieżąco aktualizowana w połączeniu z aplikacją PxDS, prezentując dane o planowanej godzinie przyjazdu danego kursu, obecności pojazdu na przystanku oraz opuszczeniu przystanku.
W przypadku braku wdrożenia systemu CeSIP w mieście, tablica przystankowa wyświetla informacja rozkładową, zwaną inaczej statyczną

Z myślą o osobach niepełnosprawnych.

Promując postawę braku wykluczeń do korzystania z transportu publicznego, PIXEL wyposaża swoje rozwiązanie w system wywoływania zapowiedzi głosowych dla osób niedowidzących, poprzez wciśnięcie przycisku. W tablicy przystankowej następuje wygenerowanie informacji za pomocą technologii TTS (text to speech) i odtworzenie ich w głośnikach. Źródło wyzwalania sygnału można właściwie użyć dowolnie. Zazwyczaj jest to wspomniany przycisk wandaloodporny na słupie, ale może to być też pilot.

Malowanie obudów i pełnokolorowy druk szyb w PIXEL-u!

PIXEL stawia na niezależność produkcyjną. Z końcem 2022 roku firma uruchomiła własną malarnię i drukarnie specjalizującą się w druku UV. 
Wychodząc naprzeciw Klientom, istnieje możliwość przygotowania i realizacji nietuzinkowych projektów zadruku tablicy przystankowej. Tym samym akcentowany jest charakter okolicy, w której znajduje się przystanek, np. Stary Rynek czy pełniona jest dodatkowo funkcja informacji turystycznej (przystanek przy operze, zoo, muzeum, itd.).