Mieszkańcy Białegostoku korzystają z biletomatów PIXEL-a.

PIXEL zamontował i uruchomił 255 automatów biletowych we wszystkich autobusach Białostockiej Komunikacji Miejskiej. Wdrożenie bezgotówkowego systemu płatności w mieście Białystok to kompleksowe rozwiązanie, które zautomatyzowało proces zakupu bez konieczności posiadania papierowego biletu.

W białostockich biletomatach od 1 kwietnia można:

– kupić bilety jednorazowe, wieloprzejazdowe i okresowe,
– doładować e-portmonetkę na Białostockiej Karcie Miejskiej,
– odebrać i zapisać na karcie miejskiej bilety okresowe i doładowania kupione za pośrednictwem portalu pasażerskiego www.ekarta.bialystok.pl
– powiązać kartę płatniczą z internetowym kontem na portalu pasażerskim w celu możliwości sprawdzania historii przejazdów i funkcji, jakie zostaną włączone w kolejnym etapie projektu.

W biletomatach można płacić:

– zbliżeniową kartą płatniczą,
– wirtualnie, czyli poprzez płatność telefonem lub zegarkiem obsługującym funkcję NFC (w tym Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay),
– e-portmonetką na Białostockiej Karcie Miejskiej,
– Polskim Systemem Płatności Mobilnych BLIK.
W przypadku transakcji kartami płatniczymi, zegarkiem lub telefonem maksymalna kwota płatności bez konieczności autoryzacji kodem PIN wynosi 100 zł.

Bilet elektroniczny, który został kupiony w automacie przy pomocy zbliżeniowej karty płatniczej, telefonu, zegarka lub karty miejskiej jest zapisany w chmurze. Kontrola biletów jest bardzo prosta i polega na przyłożeniu do certyfikowanej sprawdzarki nośnika (karta, telefon lub zegarek) którym zapłaciliśmy za bilet. Proces ten jest całkowicie bezpieczny ponieważ kontroler nie ma dostępu do żadnych danych na kontrolowanej karcie płatniczej, poza informacją o bilecie zakupionym w automacie biletowym.

W przypadku płatności BLIK-iem, po zatwierdzeniu transakcji w telefonie, biletomat wydrukuje bilet z kodem 2D, który należy zachować i okazać przy kontroli.

W ramach realizacji projektu przygotowany został także portal informacyjno-edukacyjny https://www.biletomaty.bialystok.pl oferujący pełne kompendium wiedzy dotyczącej obsługi automatów, kontroli biletowej, a także FAQ zawierający odpowiedzi na najczęstsze pytania związane z działaniem systemu.

W najbliższym czasie zostanie również uruchomiona nowa wersja pasażerskiego portalu www.ekarta.bialystok.pl, gdzie poza dotychczasowymi funkcjami można będzie doładować e-portmonetkę na karcie miejskiej, sprawdzić historię zakupów w biletomatach przy udziale kart płatniczych czy też w kolejnym etapie projektu, zweryfikować rozliczenia w modelu Mass Transit Transaction (MTT). Dzięki temu możliwe będzie wprowadzenie inteligentnej taryfy służącej do automatycznego naliczania opłat jedynie za rzeczywiście przejechany przez pasażera odcinek trasy lub czas podróży.

„Projekt realizowany przez firmę Pixel, obejmuje dostawę nowoczesnych urządzeń, które będą wykorzystywane do świadczenia usługi sprzedaży biletów przez najbliższe 8 lat. Dzisiejsze uruchomienie systemu jest efektem ciężkiej pracy jaką wykonaliśmy podczas tego wdrożenia. Z tego miejsca chciałbym bardzo podziękować całemu zespołowi ludzi uczestniczących w realizacji projektu ponieważ końcowy sukces zawdzięczamy ich umiejętnościom, zaangażowaniu i doskonałej organizacji pracy” – mówi Dariusz Wittkowicz, dyrektor sprzedaży PIXEL Sp. z o.o.

Wdrożone przez firmę PIXEL Sp. z o.o. rozwiązanie zintegrowane zostało z dotychczas eksploatowanym przez Urząd Miejski w Białymstoku centralnym systemem biletu elektronicznego SECAM, serwisem pasażerskim www.ekarta.bialystok.pl i aplikacją mobilną do kontroli biletowej INSPEKTOR firmy Beesset Sp. z o. o., tworząc razem kompleksowy ekosystem płatności w transporcie publicznym.