System Monitoringu Wizyjnego

System monitoringu pojazdów w komunikacji stał się od jakiegoś czasu obowiązującym standardem. Przede wszystkim daje on poczucie bezpieczeństwa podróżującym pasażerom, a więc zwiększa komfort ich podróży. Daje również szansę na zidentyfikowanie sprawców wandalizmu oraz innych wykroczeń, z którymi tak często spotykamy w pojazdach komunikacji miejskiej i międzymiastowej.

System monitoringu wizyjnego składa się z kamer zainstalowanych wewnątrz pojazdu, kamer rejestrujących zdarzenia na zewnątrz pojazdu, mikrofonów, rejestratora cyfrowego i kolorowego monitora LCD umieszczonego w kabinie prowadzącego pojazd. Kamery zewnętrzne pozwalają zarejestrować tor jazdy pojazdu, ułatwiają jego cofanie lub wspomagają, a czasami wręcz umożliwiają zapewnienie bezpieczeństwa wsiadającym i wysiadającym pasażerom. Mikrofony umożliwiają nagrywanie rozmów lub dźwięków w szczególnie ważnych dla przewoźnika miejscach lub zapewniają komunikację pomiędzy obsługą pojazdu, a pasażerami. Zastosowanie najnowszych typów rejestratorów cyfrowych daje możliwość nagrywania w kilku trybach, na przykład w ciągłym, jednokrotnym, czasowym, kalendarzowym czy alarmowym. Wszystkie stosowane w komunikacji zbiorowej urządzenia posiadają specjalną konstrukcję antywibracyjną.

System monitoringu wizyjnego zapewnia możliwość ciągłego podglądu wnętrza pojazdu przez prowadzącego pojazd za pomocą umieszczonego w kabinie monitora. Obraz prezentowany na nim, w zależności od potrzeb, jest podzielony na kilka sektorów, a w każdym z nich widoczny jest podgląd z jednej kamery. Dostępne są tryby wyboru kamer oraz powiększania rejestrowanego przez nie obrazu.

Głównym zadaniem oferowanego rozwiązania jest podwyższenie poziomu bezpieczeństwa pasażerów podczas przejazdu oraz przebywania w miejscach przesiadkowych. Możliwość wykorzystania zapisów, jako materiału dowodowego przyczynia się do spadku liczby przestępstw oraz aktów wandalizmu w środkach komunikacji publicznej. Wysokiej jakości kamery cyfrowe stale rejestrują widok obejmowanej przez siebie części pojazdu lub przystanku, czy peronu. Uzyskany obraz jest następnie zapisywany w rejestratorze i przez zdefiniowany wcześniej przez Użytkownika czas i przechowywany.

Cyfrowy rejestrator jest zaawansowanym technicznie urządzeniem o wysokim poziomie bezpieczeństwa zarejestrowanych danych i szerokim zakresie ich archiwizacji. Może wykonywać jednocześnie wiele zadań np. live view, nagrywanie, odtwarzanie, archiwizację, zdalny dostęp. Dodatkową jego zaletą jest integracja z wieloma urządzeniami – kasami, drukarkami, systemami POS (komputer kasowy, pokładowy), kontroli dostępu, alarmowymi. Główną korzyścią z wdrożenia monitoringu wizyjnego jest znaczące zwiększenie poczucia bezpieczeństwa oraz wynikający z niego komfort dla pasażerów oraz rzeczywiste zmniejszenie liczby przestępstw i aktów wandalizmu w miejscach objętym jego zasięgiem

Pliki do pobrania:

System Monitoringu Wizyjnego – Folder