System pobierania opłat

System pobierania opłat za przejazdy przeznaczony jest do obsługi płatności pojazdami komunikacji zbiorowej w pojazdach i na przystankach.

Systemy biletowe, w których stosowany jest bilet papierowy, potwierdzenie ważności na dany przejazd odbywa się przez nadruk zaprogramowanych wcześniej danych np. numer boczny pojazdu oraz parametrów zmiennych takich jak: data, strefa, czy godzina skasowania biletu.

Pobór opłat można zrealizować także poprzez użycie elektronicznej karty bezstykowej przez zbliżenie obszaru aktywnego w dolnej części kasownika. Powoduje to wymianę danych między kartą a kasownikiem. Zapisane w kasownikach informacje dostarczają przewoźnikowi danych ułatwiających optymalizację przewozów lub optymalizacji taryf. Kasowniki biletowe mogą współpracować z jednostką sterującą zainstalowaną w pojeździe lub pracować autonomicznie. Jednostka sterująca dostarcza do kasowników biletowych informacji dotyczących rozkładu jazdy, bieżącej lokalizacji, taryf, czy tak zwanych czarnych list zawierających zestawienie kart zastrzeżonych. Jednocześnie kontroluje ich pracę, gromadzi dane i transmituje je do bazy danych znajdującej się na specjalizowanym serwerze. Każdy kasownik biletowy posiada indywidualny adres umożliwiający przemieszczanie kasowników, bez obawy o późniejsze problemy z lokalizacją urządzenia, przez obsługę techniczną.

Wandaloodporna obudowa, zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi, zdalna blokada pracy podczas kontroli, wyświetlanie aktualnego czasu, czy automatyczne testowanie włączanych urządzeń, to charakterystyczne cechy naszych kasowników. Kolejnym, równie ważnym i coraz bardziej rozpowszechnionym elementem systemu pobierania opłat za przejazdy są automaty do sprzedaży biletów papierowych. Są to nowoczesne urządzenia przeznaczone do bezobsługowej sprzedaży biletów papierowych z wykorzystaniem monet wrzucanych przez pasażerów oraz ewentualnie obsługi biletu elektronicznego w komunikacji zbiorowej.

W ofercie posiadamy stacjonarne automaty biletowe APS, najczęściej instalowany na przystankach lub dworcach oraz mobilny automat biletowy APM przeznaczony do montażu w pojazdach komunikacji zbiorowej. Bogate wyposażenie automatów biletowych (szczególnie stacjonarnych) umożliwia przyjmowanie różnych środków płatności: monet, banknotów, kart bankowych i kredytowych. Informacje o dokonanych operacjach przeprowadzonych przez automaty biletowe przechowywane są w ich pamięci i mogą być przenoszone za pomocą pamięci zewnętrznej (USB, CF) lub poprzez transmisję bezprzewodową (Internet, GPRS, EDGE). Transmisja danych jest dwukierunkowa i do automatów przesyłane są dane reklamowe, taryfy, rozkłady jazdy, miejsca przesiadkowe, czy inne informacje przeznaczone dla pasażerów.